Atrakcje

Co warto zobaczyć w Medziugorju i okolicy

Kościół Parafialny

Po założeniu parafii w 1892 roku pierwszy kościół parafialny, jak na owe czasy, był okazały, a jego budowę ukończono w 1897 roku. Z powodu niestabilnego podłoża, na którym został wybudowany jego ściany wkrótce zaczęły pękać, a budynek zaczął się zapadać. Więc zaraz po pierwszej wojnie światowej zaczęto myśleć o budowie nowego kościoła. Prace trwały od 1934 roku do 19 stycznia 1969 roku, kiedy to nowy kościół został konsekrowany. Kościół św. Jakuba jest dzisiaj centrum życia sakramentalnego i modlitewnego nie tylko dla parafian, ale i dla pielgrzymów. Ogrodzony park, który powstał na rondzie, po wschodniej stronie sanktuarium przypomina o miejscu, gdzie znajdował się dawny kościół parafialny.

Ołtarz Polowy

Z powodu nowych potrzeb spowodowanych przyjazdem pielgrzymów od 1981 roku aż do dnia dzisiejszego kościół i jego otoczenie nieustannie są rozbudowywane. Ołtarz polowy został wybudowany w 1989 roku, a wokół niego powstało miejsce (około 5000 miejsc siedzących), gdzie latem i w czasie wielkich świąt gromadzą się pielgrzymi, kiedy to do Medziugorja przybywa nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Góra Objawień

Miejsce pierwszych objawień Matki Bożej, kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym Podbrdo. Dzisiaj to miejsce nazywane jest górą objawień.Od domów do samego miejsca objawień prowadzi stroma ścieżka, przy której w 1989 roku umieszczono płaskorzeźby z brązu przedstawiające radosne i bolesne tajemnice różańca (wykonane przez prof. Carmela Puzzola).

Križevac

Križevac (czyt. Kriżewac) to wzgórze wznoszące się ponad Medziugorjem (520 m), na którym parafianie 15 marca 1934 roku wznieśli krzyż ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m. na krzyżu wyryto napis: „”Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Jezusowej”. W cokół krzyża zostały wmurowane relikwie Krzyża Jezusa otrzymane na tę okazję z Rzymu.

Makarska

Makarska, położona na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego, to urokliwe miasto z bogatą historią. Otoczone pięknymi krajobrazami, Makarska zachwyca turystów swoimi atrakcjami i wyjątkowym klimatem. Godzinę drogi od Medziugorja.

Wodospady Kravica

Kravica to malownicze wodospady położone w południowej części Bośni i Hercegowinie, około 40 km na zachód od Mostaru i około 24 kilometrów od Medziugorja. Stanowią one jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych regionu, przyciągając zarówno miłośników przyrody, jak i szukających wypoczynku wśród niesamowitych krajobrazów.

Mostar - Perła Bałkanów

Mostar to urokliwe miasto położone w południowej Bośni i Hercegowinie, będące ważnym centrum kulturalnym i historycznym regionu. Znane z malowniczych uliczek i bogatej historii, Mostar przyciąga turystów z całego świata, oferując im niezwykłe przeżycia i fascynujące zabytki.

Sarajewo

Sarajewo, stolica Bośni i Hercegowiny, to wyjątkowe miasto o bogatej historii i wielokulturowym dziedzictwie. Położone w dolinie rzeki Miljacki i otoczone przez malownicze wzgórza, Sarajewo oferuje turystom niezapomniane wrażenia oraz wspaniałą mieszankę kultur, które współistnieją tutaj na przestrzeni wieków.